2023/2024-es tanév projektjei
Komplex projektnapok a 11.C osztályban
A 11.C osztály március 4-5-6-án projektnapokon vett rész. A projektnapok címe: Az ember mint adat.
A projekt alapvetően azt vizsgálta, milyen hatással van a robotok megjelenése az ember hétköznapi, társadalmi életére, egészségére és a művészetekre, azaz emberi mivoltára.
A projektnapok előtt a diákok olyan iskolán kívüli eseményeken vettek részt, amelyekben az alkotás, az emberi lényegre rákérdező művészet különböző megjelenési formáival találkozhattak, a technológia bevonásával vagy akár erőteljes tagadásával.
Az 1. nap fő témája a robotok megjelenése a mindennapi életben, az orvoslásban, illetve az, hogy ez hogyan befolyásolja az egyén szabadságát, döntési lehetőségeit, a 2. napé a Big Data hatása a társadalomra, a 3. napé pedig a művészet volt.
A diákok a projektnapokon robotot programoztak, drámajátékot adtak elő, applikációt terveztek, plakátot szerkesztettek vagy festettek, mesterséges intelligencia segítségével portrékat, verseket, műalkotásokat készítettek, témáikban olvastak, videókat néztek, feladatlapokat töltöttek ki, és a végén egy nagy, disputa rendszerű vitában fejtették ki gondolataikat.
A projekt során létrejöttek egyéni és kiscsoportos produktumok, illetve egy közös blogban az egész osztály is együtt dolgozott, az összproduktum ez a blog.
Projektórák az integrált természettudomány tantárgy tanóráin
Az integrált természettudomány tantárgy tananyagát a biológia, a kémia, a fizika és a földrajz tantárgyak izgalmas témaköreiből állították össze. A tantárgyhoz van tankönyv is, amely teljes mértékben eltér a hagyományos tankönyvektől, mert témákat, problémákat vet fel, és a feldolgozáshoz forrásokat, honlapcímeket, ajánlott feladatokat, tevékenységeket javasol. Minden óra projektóra: a diákok egy-egy téma feldolgozását 4 főből álló csapatokban végzik, az előre meghatározott feladatkiosztás szerint, pl. van "projektmenedzser", "előadó", "eszközfelelős" stb. .
A csapatokban a csapattagok a projekt megvalósítása után változnak, és a diákok más és más feladatokat látnak el az év során. A projektek megvalósítása sokféle formában lehetséges, pl. ppt., prezi készítése, poszterkészítés, tárgy, modell készítése, riport, interjúkészítés, filmkészítés. A projektmunkák értékelése sem a hagyományos iskolai értékelést jelenti, mert megjelenik benne az önértékelés és a társak értékelése is, a tanári értékelés mellett.
Projektek a tanév során:
- A hit és a tudomány viszonya
- Horoszkópok hitelessége, összehasonlítása, ellentmondásaik
- Szuperviharok
- Epheszosz hanyatlása
- Mi okozta az Aral-tó katasztrófáját?
- A Szuezi-csatornát blokkoló hajó gazdasági hatása
- A Holtak Városa
- Miért kopik a farmernadrág?
- Valóban zöld-e a zöldenergia?
- Az energiafaló IoT
- Hamarosan a lítium mozgatja a világot?
- Változó éghajlat - változó járványok
- A vízminőség
- Az emberi tevékenység hatásai
- Élelmiszer-biztonság
- Exobolygók
- Az űrkutatás története, sikerek, balesetek
- A globális kommunikációs hálózat
- Az önvezérelt autók
- Élhetünk-e műanyagok nélkül?
- A népességnövekedés következményei
- Miért legyünk jóban a mikróbákkal?
- A jövő okosvárosai, az okosvárosok jövője
- Hogyan szerkeszthetők a gének?