Határtalanul 2024

2024.06.10

2024.május 13-tól 17-ig a Nagy László Általános Iskola és Gimnázium 7.évfolyamos diákjai részt vehettek a Határtalanul programok Felvidéki körútján.

Útvonalaink a hét folyamán:

  • Budapest-Balassagyarmat-Nagykürtös-KÉKKŐ-KORPONA- szállás
  • szállás- SELMECBÁNYA- KÖRMÖCBÁNYA-Zólyom-szállás
  • szállás-BESZTERCEBÁNYA-ZÓLYOM- szállás- KIRÁNDULÁS a közeli hegyekbe
  • szállás-DOBSINAI JÉGBARLANG- IMRIKFALVA-BETLÉR-ROZSNYÓ-szállás
  • szállás- RIMASZOMBAT- FÜLEK- Salgótarján-Budapest

A szálláshelyünk Rimakokova, Mocziar Panzio volt a Közép-Szlovákia területén Zólyomtól 70 km-re a hegyekben, távol a városok zajától. Szépen kialakított épületeit egy patak ölelte körül, melynek vízesései, csörgedezése vonzó terület volt a diákoknak. Fenyőfáktól övezve énekesmadarak keltették a napot és a koránkelőket. Teraszos kialakításán jól lehetett röplabdázni, focizni, szaladgálni. Reggelire mindig svéd-asztalról válogathattunk: rántotta, virsli, bundáskenyér, kifli, barna kenyér, szalámi, sonka, sajt, vaj, dzsem, kakaós pehely, tea, tej, kávé. Ebédre ásványvizet, két szalámis vagy sonkás kiflit, almát vagy mandarint és egy csokis nápolyi szeletet kaptunk útravalóul. Vacsorára finom levesek (borsó-,lencse-, frankfurti -,csirkehúsleves), második fogásként más-más feltéttel húsfélét kaptunk ( vadászszeletek, sültcsirkecomb, pörkölt, rántotthús). Szomjunkat vízzel, szörppel olthattuk.

A ropogtatni valót és egyéb nassolni valót a gyerekek a Coopban vagy a TESCO-ban szerezték be.

A szobák 2-3-4-ágyasak voltak. A fürdőszobák ízlésesen kialakítottak.

A szállással is, és az étkezéssel is nagyon elégedettek voltunk.

Az egész napos városnézést követően játékos feladatokkal, az aznapi látnivalók újra idézésére vonatkozó kérdésekkel bombáztuk a tanulói csoportokat, akik válaszaikat az előkészítő órán kapott füzetekbe vezették. 

1.nap:

Kékkő várához , a Balassák ősi fészkéhez sétáltunk fel, ahol csodálatos kilátás nyílt a környező dimbes-dombos tájra. A vár bejárata előtt a jégvermeket figyelhették meg testközelből a diákok. A várkastélyban megtekintettük a történeti kiállítást: 

Idegenvezetőnk 600 év történelmét igyekezett egy-egy percbe összesűríteni és ezek emléktárgyait bemutatni.

A belső udvarban Balassi Bálint emléktáblája előtt tisztelegtünk.

Majd bementünk a Szent Anna kápolnában, ahol SzentAnna ereklyéjét (egy csepp vérét) ezüst ereklyetartóban őrzik. A barokk berendezésű kápolnában megtekintettük az oltárképeket, szobrokat, a padokon, székeken ülve hallgattuk idegenvezetőnket.

Az udvaron átváltozhattak korabeli (16.sz.) várurakká, úrhölgyekké, gyermekekké.

A következő nagy volumenű kiállítás szintén a várkastély egyik szárnyában volt: Bábművészeti Kultúrák és Játékok Múzeuma. A világ távoli tájairól láthattunk gyermekjátékokat, afrikai zsiráfot, indiai elefántot, stb. De volt 1960-as évekbeli fémbusz, fémkutyuspénznyelő, búgócsiga, matador-építő, babaházak és maci minden méretben A hagyományos marionettbábuk száz fajtáját színpadokon, bőröndben, vitrinben láthattunk.

Volt itt Indonéz Wayang-figura, árnyjátékbáb, modern foszforeszkálós halfigurák, ijesztő különleges lények, mesebeli város, Mappet-show…

A következő város, amit meglátogattunk, a régi Hont vármegye székhelye: Korpona volt, felsétáltunk a korponai 13.századi plébániatemplomhoz, mely melletti várbástya kapujánál az emléktábla hirdette a város fontos történelmi szerepét.

1605-ben ide vonult 22 vármegye, felső-magyarországi szabad királyi városok és Erdély követei, 7000 fős huszárság és 10000 fős hajdúság a Korponai Országgyűlésre. Ez az országgyűlés 200 évre meghatározta Magyarország közjogi alkotmányozását (az itt született törvények pl: vallásszabadságról, nádori méltóságról… bécsi békességről szóltak).

A főtéren a Városháza előtt kipróbálhattuk a középkori szégyenketrecet. Indultunk a szálláshelyre, hogy mihamarabb elrendezkedjünk a következő napokra.

2.nap:

Közép Szlovákia egyik legszebb bányavárosát: Mária Terézia idejében a Felvidék harmadik városát látogattuk meg. Selmecbányát a botanikus kert felől közelítettük meg, de előtte megcsodáltuk minden oldalról a Kálvária dombon elhelyezkedő német, magyar és szlovák templomokat, a messze földön híres zarándok helyet.

A város különleges fekvésű: alsó és felső kapuja közt 330 méter a szintkülönbség: Ezüst városnak is hívják, hiszen címerében fellelhető az a gyík, amely csillogó hátával elvezette a szegény juhpásztort az érc lelőhelyére. A dombos-völgyes házak udvarán a "kéményhez kötötték a kecskét", hiszen a második szintje a háznak már a felső utcát érte, a meredek domboldal a tetőnél volt, így a felső utcáról a padlásra sétálhatott az ember. A város jogait IV. Bélától kapta, s fénykorában a Thurzó és a Fugger család tulajdonában volt a legtöbb bánya (arany, ezüst, réz).

A Főtéren megtekintettük a Pestis-szobrot, és sajnáltuk az egy évvel ezelőtti tűzvészt, mely sok értéket tönkretett, emiatt és a felújítások miatt is a gótikus templomokat nem tudtuk megtekinteni, az öreg vár kapuit zárva találtuk és az Újvárat is csak kívülről tudtuk megnézni.

Selmecbánya iskolaváros is: Bányászati és Kohászati főiskoláját még Mária Terézia alapította, akadémiává emeltette. Itt tanult a Líceumban Petőfi Sándor is.

A Líceum falánál Petőfi Sándor emléktáblájánál Jambrik Gergő helyezte el emlékezésünk virágát és megtudtuk, hogy ebből a városból indult el a ballagás szokása szerte Magyarországon.  

Második úticélunk Körmöcbánya volt. Hét magas hegy katlanában fekvő város 550 méter magasan fekszik. Károly Róbert királyunk tette királyi várossá. Károly Róbert szobrát a Pénzverde előtt láthattuk. Itt is aranyat, ezüstöt, rezet, ólmot, vasat bányásztak már a 700-as évek óta. A Thurzók, Fuggerek a XVI. században szerezték meg a körmöcbányai bányák termelési jogait. 1462-ben már Mátyás király aranydukátját verték itt. A Bélabányai templomot útközben megcsodáltuk, majd beérkezve Körmöcre felsétáltunk a Bástyakapun át a Főtérre.

Ebédünket a hatalmas, parkos, szökőkutas, emlékekkel és padokkal teli téren fogyasztottunk el.  

Ebéd után a gótikus Szent Katalin templomot jártuk körbe, de bemenni nem tudtunk. Zárva volt.

A tér északnyugati sarkában áll a Pénzverde (Mincovna), aminek belépőjegye "aranyérme" volt. Csoportunk két részletben nézhette meg az érmekiállítást, filmvetítést, mely az éremkészítés technikai és művészi lépéseit mutatta be. Az érmemásoló- a pénzverő, pénzosztályozó-, zsákoló- gépeket és pénzverdei munkások munkáját egy másik részlegen láthattuk üvegablakok mögül. Az érem -gyűjtemény sok-sok ország érméit tartalmazta mint például: koreai,kínai, lengyel, bolíviai, uruguayi. Meg tudtuk, hogy jelenleg a magas inflációval rendelkező Nicaragua érméit nyomják, a cordobát. Végül együtt jártuk be a hatalmas csarnokot, ahol a már nem használt történelmi jelentőségű gépek sorakoztak és idegenvezetőnk bemutatta alkalmazásukat élőben is. Láttunk szekrénynek kialakított trezort, háromszoros zárszerkezettel (bécsi), jelvényeket , kitűzőket, gipszmintákat, pénzszámolótáblát, pénzcsúzdát, pantográfot, kicsinyítő marógépet, finommérlegeket…

3. nap

Ezen a napon újabb bányavároshoz, a régi Zólyom vármegye székhelyéhez vezetett utunk: Besztercebányát kerestük fel, ami ma római katolikus püspöki székhely is. Elsőként IV.Béla szobránál helyezte el az emlékezés virágát Fi Dávid, hiszen IV.Béla adta 1255-ben e városnak városi jogait. Igen sok királyunk járt e városban, a királyi házban: III. Endre, Károly Róbert, Nagy Lajos, Hunyadi Mátyás és felesége Beatrix királyné is.  

A románkori alapokon nyugvó gótikusstílusú német templomot körbejártuk, és a külső falán lezárt üveg mögött látható fából faragott nagyalakú szoborcsoportot megcsodáltuk, ami Weit Stwoss stílusában készült és a Getsemáni kertről szól. 

A Főtér és a sétáló utca egybefolyik, hosszan lehet sétálni a gyönyörű homlokzatok előtt. Minden ház más és más, megannyi ékszer. Egyik híres reneszánsz sgrafittós homlokzatú ám gótikus épülete a Thurzó ház, melyben két kiállítást is megtekintettünk: egyik a város történelmébe nyújt bepillantást, a másik a zöld terem, mely a reprezentatív fogadó terme volt az egykori Thurzó János tulajdonosnak. Az első kiállítás több emeletes, minden szinten más-más témával várják az idelátogatókat interaktív módon. Besztercebánya történelmi régmúltja, leletek, a város kialakulása, a Besztercebányai megye területi felosztása. Másik teremben a kézműiparának története, az üvegművesség helyszínei, eszközei, alkotásai üvegművek: poharak, kupák, csiszolatok; kékfestő műhelyek eszközei, anyagai, alkotásai; kerámiaművesség tárgyi emlékei tálak, korsók, cserépedények, kályhacserepek stb.

Egy kis benyíló szobában a népviseletek, beöltöztetett babák, feltornyozott hímzett kelmék, menyasszonyi párták halkzene mellett nézhető. Tulipános ládák, népi festett táblaképek, kézi szerszámok a fa megmunkálásához. Másik teremben a 19. századi enteriőrök berendezései láthatók, Hevessy Gyula képviselő úr magyar zászlaja alatt, itt be lehetett öltözni korabeli ruhákba a gyerekeknek.

A múzeum másik önálló kiállító tere a Zöldterem : a falakon 1500-as évekbeli helyreállított csodálatos freskórészletek láthatóak, melyek hol bibliai, hol világi témákat dolgoz fel. Krisztus , Utolsó ítélet, Szent Borbála, Medvetáncoltatás, Szent György és a sárkány, a Királyi címer és Beatrix királyné címere, a fal leveles növényi motívumai. Sok helyen hiányosak helyrehozhatatlanok a felületek képei. Idegenvezetőnk Cseh Lili Csenge volt, aki az angol nyelvű ismertetőt fordította a csoportnak. 

Besztercebányáról Zólyom felé vettük az irányt. A Garam folyásánál az utak gócpontjában Zólyom vára köré települt a város. Innen irányították Zólyom vármegyét.(Nógrádtól a Kárpátokig) A mostani várat Nagy Lajos királyunk építette 1370 körül. Zólyom a bányavárosokat védte a törökök ellen sikeresen. A Balassák birtoka volt egy időben, Balassi Bálint itt született, itt gyermekeskedett. Emléktáblájánál a vár belső falánál Gurmai Alexandra helyezte el emlékezésünk virágát.

A modern kisgyerek számára kialakított játszótér figuráit a mi 13 éveseink is birtokba vették, kipróbálták. Egy kis pihenés után a vár aljánál található parkban megtekintettük a kiállított 1944-45-ös Hurban páncélvonat makettjét, mely a szabadságharcosokat segítette, tankokkal is, ám most a mi diákjaink mászóképességét tette próbára.

Késő délután indultunk el a közeli hegytetőre a Szlovák Paradicsom, a természet megfigyelésére, a táj s felvidék alacsonytátrai lágy halmainak befogadására. 

A patak többször keresztezte útunkat, átkelésünket a nagyobb kövek, vagy a kidőlt fa segítette. Mindenki sikeresen vette az akadályt. Van aki vizes lett, van aki sáros lett, van aki sikeresen száraz maradt. A hegyoldalban legelésző tehenek közelsége a városi gyereknek elég szokatlan volt, de élvezték. 

4.nap:

Az Aggteleki karszt és a Szlovák karszt barlangjainak részeként a világörökség részét képező Dobsinai jégbarlangba látogattunk először. A barlang bejárata 970 méteres magasságban található , oda kellett felmennünk meredek kaptatón a parkolóból.

Találkoztunk a móri Határtalanul program magyar diákjaival, akikkel végül egyszerre néztük meg a hatalmas 1483 méter hosszan elterülő képződményt. A több mint 9000 éve keletkezett jégrétegek folyamatosan rétegződnek, változnak a meleg és hideg áramlatoknak köszönhetően. Sokféle jégképződményt figyelhettünk meg: elefántfül, jégtorony, mely időnként leveti sapkáját és újra képződik, jégesés, padlójég, a legvastagabb rétege majd 27 méter, átlagos hőmérséklete minusz 4-6 C°. Az óriási jégtömeg a világon egyedülálló 110000 m3 . A Sztratenai barlangrendszer részét 3 fiatalember fedezte fel az 1800-as években. van itt Kis-terem, Nagy-terem, Omlás-terem, Táncterem, melyeket mesterséges jégbe vájt alagutakon és lyukacsos fémlemezesjárdákon, lépcsőkön közelítettünk meg.

A barlang 12 fajta denevérnek ad otthont. Hangversenyt is rendeztek is, sőt korcsolyázni is lehetett. Emléktárgyaink megvásárlása után indultunk lefelé a turista szerpentinen. És megtekintettük a Szlovák Paradicsom egyik kapuját az Imrikfalvi víztározót. A csodás környezetben a vízpartján álltunk, sétáltunk és szívtuk a friss levegőt, élveztük a tavaszi szellőt, a tó színeit. 

Buszunk legközelebb Kálmán sofőrünk vezetésével Betléren állt meg. Az ebédet a kastély parkja melletti Kultúrház épületéhez készített játszótéren fogyasztottuk el.

A betléri Andrássy kastély a felvidék legérdekesebb, leggazdagabb gyöngyszeme. A kastély angol parkja igazi botanikus kert: kaliforniai mammutfenyő, óriási vérbükk, hatalmas magnóliafa fogadott a kastély előterében, majd a szökőkút előtt csoportképet készítettünk.

A 81 hektáros területet nem tudtuk bejárni, csak egy kisebb részét tekintettük meg, a vízesést, a hidat, a kisebb kerti pavilonokat, szökőkutakat.  

A kastély mai alakját Andrássy Manó a Vasgróf alakítatta ki, Andrássy Lipót hatalmas könyvtárat rendezett be, mely 20000 kötetből áll, 15 nyelven írt könyvekből. Ennek termében herendi porcelán kályha díszlik, a fejünk felett muránói üvegcsillár jelképezi a velencei gondolát. A földön oroszlán kiterített bőre és még sok-sok kincs látható. És ez csak egy a sok teremből. A képek, gyűjtemények, a Vörös szalon, a 17 fürdőszoba (amiből mi csak hármat láttunk), a keleti, arab ébenfa faragott karosszék, az iszlám feliratú szőnyegek, az egyiptomi múmiák, a kitömött állatok... felsorolni nem lehet.

A bútorok empire, bécsi klasszicista stílusúak többnyire. Festményei között Lotz Károly, Feszty Árpád, Barabás Miklós, Benczúr Gyula, Madarász Viktor művei megtalálhatók.

Régen 70 lovat tartottak, a póniktól a versenylovakig, ezek számára készített istállók ma már más funkciót töltenek be, csak a ház homlokzatán jelennek meg a gipsz-lófejek jelezve régi szerepüket. 

Harmadik állomásunk a Rózsaligetet jelentő bányásztelepülés Rozsnyó. A régen ezüstbányászatból élő város főterén megtekintettük a 38 méter magas reneszánszkorabeli őrtornyot, a mellette lévő plébániatemplomot és előtte Andrássy Franciska grófnő szobrát, aki az árvákat, özvegyeket segítette. A legnagyobb középkori négyzet alakú teret körbejárva megálltunk a Rákóczi háznál, és az emléktáblát elolvastuk, fényképezkedtünk.

Megálltunk a "Patrona Hungaria" freskójú háznál is. Ezt követően a gyerekek fél óra szünetet kaptak, beszélgettünk a Piroska cukrászda. Majd a busznál gyülekeztünk és indultunk vissza a szállásra vacsorázni.

Este találkoztunk mesteremberekkel: az egyik a fujara nevű hosszú sípot készíti. A másik pedig a koliba néven nevezett beülős éttermet vezeti, ahol bryndzás ételeket készítenek, tipikus tót ételekkel látják el az arra járót.  

5.nap :

Rimaszombat, a Rima folyó partján fekszik, fontos csomópont az utak találkozási pontja. Heti vásárait mindig szombaton tartotta, innen származik elnevezése. A várost járva találkoztunk magyar zöldségtermesztőkkel egy kispiacon, akik paprikát, paradicsomot árultak és beszélgettünk velük.

Ebben a városban járta a gimnáziumot Izsó Miklós (szobrász), Mikszáth Kálmán( író). Itt született Ferenczi István( szobrász), Tompa Mihály (író). Tompa Mihályról elnevezett magyar alapiskolában jártunk , ahol Csilla néni az igazgatóhelyettes asszony mesélt nekünk a helyi tanításról, szakkörökről, és a diákéletről. 

A Főtéren Blaha Lujzának, a "nemzet csalogányának" Bory Jenő szobrász alkotta büsztjét láttuk, majd a nem messze lévő házhoz, ahol Petőfinek barátja adott szállást, ami ma a Múzsák háza nevet viseli. Petőfit itt Rimaszombaton választották meg Gömör-Kishont vármegye tiszteletbeli táblabírójává. Lakhatását ez időben barátja segítette ,ez ma a Múzsák Háza. Megkoszorúzta nevünkben Petőfi szobrát Szabó-Krémer Noémi.

Tisztelegtünk Tompa Mihály szobra előtt is 

Hamarosan indultunk Fülekre. Sajnos eleredt az eső. A füleki várban csak a Bebek torony látogatható, mely négy szintes.

A vár többi része romos, de körbejárható. Idegenvezetőnk elmondta , hogy a négy szinten mi látható (ősi leletanyagok, cápafogak, mammutagyarok, majd középkori leletanyagok, vártörténet, vármakett, török emlékek, kincsek, lovagi ruházat, amibe be is öltöztek és kardozhattak a fiúk. A legfelső szinten új kiállítást rendeznek, oda nem mehettünk, de a várfal mellől szép kilátás nyílt a város különböző részeire. A vár aljában óvóhely volt a második világháború alatt, ezt most Bunker-múzeumnak rendezték be, mely a második világháborús emlékeket idézi, és az elhurcolt zsidóságnak is emléket állít. (holokauszt) Ezt is megnéztük. 

Sajnos Krasznahorkaváralját újítják, így oda nem tudtunk elmenni.

A Magyarság Háza mellett elhaladva egy cukrászdában fagyit ettek a gyerekek, és elbúcsúztak idegenvezetőnktől Keka Marian Marostól. 

A határt átlépve Salgótarjánnál megállva, hamarosan Budapest felé tartottunk, s az úton mindenki elmondta a Himnusz első 3 versszakát és elolvasta azokat a versszakokat, amit még nem tudott. Reméljük a magyar felelés jól fog sikerülni!

Mindenkit vártak otthon! Köszönjük iskolánk igazgatójának, hogy a pályázatot sikerre vitte, és bízunk abban, hogy a jövő évi hetedikesei szintén egy tartalmas "Határtalanul"-pályázat nyertesei lehetnek és így nagy hazánk valamely táján ők is végig mehetnek!

A csoportot segítette, terelgette: Tordai Diána, Tóthné Boros Zsuzsanna és Brecsokné Kertész Ágnes tanárnőnk

2024. 05. 18.

Az előkészítő órán illetve a Témanapon használt Barangoló linkek:

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2578 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2574 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2533 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2569 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2586 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2566 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2543 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2523 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2550 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2524 

https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2528