Műszaki-informatikai tagozat (0006)

2024.09.15

A 2021-22-es tanévben indítottuk el új tagozatunkat, műszaki-informatika néven, első évfolyamunk idén fog érettségizni. Tantervünket úgy alakítottuk ki, hogy a nálunk tanuló mérnöki, informatikai, illetve természettudományi, tanári pályára készülő diákok megszerezzék a sikeres felsőoktatási tanulmányokhoz elengedhetetlen szaktárgyi tudást, a szükséges tanulási kompetenciákat. Kezdettől fogva valamennyi tanulási segédanyag, a tanórák táblaképe, házi feladatok, értékelések és projektanyagok megtalálhatók a tantárgyi Teams csoportokban. Igény szerint a tanórákat hibrid módon tartjuk, illetve rögzítjük, így hiányzás esetén otthonról is követhető, könnyebben pótolható a tananyag. Egyes tantárgyi ismeretanyagokat beépítünk a többi tagozatos tantárgy tanulásába. Ez alapján digitális kultúra órán matematikai, fizika problémákat programozunk, oldunk meg táblázatkezelő alkalmazással. Matematika órán Geogebra alkalmazást használunk felfedeztetésre, a fogalmak megértésére, önellenőrzésre. A fizika tanulásához szükséges matematika eszközkészletet tudatosan erősítjük. Fizika órán mikrokontrollerek szenzorértékeit vesszük igénybe jelenségek vizsgálatához és mérésekhez. 3D tervezést és nyomtatást felhasználva mérőeszközt tervezünk, programozunk.

Az elmúlt 3,5 évben 8 többnapos természettudományi, illetve komplex projektet szerveztünk számukra. A projektek átfogó témái segítették azt, hogy megszerzett tantárgyi ismereteiket a mindennapi életben zajló folyamatokhoz kapcsolják. A projekt tevékenységei során megtanultak csoportban dolgozni, fejlődött problémamegoldó képességük, kreativitásuk. Pl. a tavalyi MyCream című projekt során a tanulócsoportok natúrkozmetikumok forgalmazását támogató vállalkozói pályázat feltételeit teljesítve készítették elő vállalkozásuk tevékenységét. A projekt során megszerezték a szükséges képesítéseket, dokumentumokat, létrehoztak három kozmetikum prototípust. 3D tervezéssel, nyomtatással saját öntőformát, csomagolóanyagot hoztak létre termékeiknek. Elkészítették a cég üzleti tervét, weblapját, megszervezték a marketingstratégiát. A pályázat nyilvános meghallgatásán cégük képviselőiként bemutatták tevékenységüket a pályázat kiíróinak és partnereinek.

Digitális kultúra tantárgyból az emelt szintű érettségi ismeretein túl még egy programnyelvet sajátítottak el, így Pythonban és C#-ban is tudnak programozni. Projekteken keresztül belekóstoltak a való világ érzékelésére, vezérlésére alkalmas mikrokontrollerek programozásába, a 3D tervezésbe. Folyamatosan szervezünk számukra pályaorientációs látogatásokat cégeknél, egyetemeken, hogy megismerjék az informatikai munkaköröket. A tanítás tartalmába folyamatosan bevonjuk a tudományterületen napi szinten megjelenő technológiai újdonságokat pl. a mesterséges intelligenciát.

Matematikával a 9-11. évfolyamon heti 5 órában foglalkoztak, a 12. évfolyamon heti 6 tanórában tanulják a tárgyat. Valamennyi témakörhöz a tananyagot kis tudáselemekre lebontó tanulási segédletet kapnak, amelynek használata során megtanultak felelősséget vállalni saját tanulásukért. Gyakran alkalmazunk teszteléses tanulási módszert, nagy hangsúlyt helyezünk a gondolkodás fejlesztésére, a szakszókincs elsajátítására. Emelt szintű feladatok önálló magyarázata, az emelt témakörök átfogó kifejtése során rendszeresen élnek szóbeli feleletek lehetőségével, így magabiztossá válnak gondolataik szóbeli kifejtése során.

Fizika tanulmányaik során az emelt szintű ismeretanyag elsajátítása segíti a diákoknak jobban megérteni a világot és a benne zajló folyamatokat. A természettudományos módszerek, mint a megfigyelés, kísérletezés és elemzés, jó alkalmat kínálnak a diákoknak kritikus gondolkodási készségeik fejlesztésében. Megtanulták, hogy kísérleteik, méréseik dokumentálása elengedhetetlen része a tudományos munkának, a jegyzőkönyv segít a kísérlet során gyűjtött adatok rendszerezésében és értékelésében, a mérési hibák azonosításában. Felkészültek az emelt szintű érettségi kísérletek elvégzésére, sőt elsajátították a LaTex alapú Overleaf applikáció használatát, mely biztosítja a dokumentumok professzionális megjelenését és a csapatmunka lehetőségét.

Számokban is mérhető eredményeink: Digitális kultúra tantárgyból a csoport valamennyi tagja rendelkezik előrehozott középszintű érettségi vizsgával, átlagosan 89 %-os eredményt értek el, ketten 100%-os vizsgadolgozatot írtak. A csoport több, mint fele már az előrehozott emelt szintű vizsgát is letette digitális kultúrából, 92 %-os átlageredménnyel, itt is volt 100%-os vizsgaeredmény. A 10. év elején végzett matematikai kompetenciamérés során átlagosan 4,6 képességszinten voltak tagozatosaink, egy tanuló érte el a maximális 7-es képességszintet. A 11.év végén lezajlott mérés előzetes eredményei alapján a csoport átlagosan 6-os kompetencia szinten áll, 6 tanuló érte el a 7-es kompetenciaszintet.

Első műszaki-informatika tagozatos csoportunk továbbtanulási céljai között matematika, mérnökinformatikus, gazdasági és mérnöki szakok szerepelnek. Diákjaink intézményünkben megszerzett tudása, kompetenciái sikeres egyetemi tanulmányokat jelentenek számukra.

Matematika, fizika és informatika felvételi követelmények